Nie daj się zaskoczyć atakom cybernetycznym, zaufaj specjalistom z naszego zespołu cyberbezpieczeństwa.
W Engave oferujemy szeroki zakres usług i rozwiązań, które pomogą Ci ochronić przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, zabezpieczyć sieć przed atakami z zewnątrz oraz chronić dane osobowe i systemy transakcyjne przed przestępcami.
Chcąc zapewnić wysoką jakość usług backupu, trzeba trzymać z liderami w branży!
Backup as a Services >>>
Kiedy obawiasz się utraty dostępu do danych firmy, aplikacji, urządzeń IT (maszyn wirtualnych lub serwerów) lub środowiska Kubernetes. Chcesz zabezpieczyć infrastrukturę IT swojej firmy na najwyższym poziomie? BaaS, czyli Backup as a Service to nasza specjalność!
Archiwizacja >>>
Firmowe skrzynki e-mail pękają w szwach od nadmiaru wiadomości i ciężaru załączników? Znamy sposób, który tworzy na bieżąco kopie 1:1 wszystkich wiadomości e-mail w centralnym archiwum. Sprytnie układa te wiadomości, co ułatwia ich przeszukiwanie oraz kompresuje je nawet do 70% w porównaniu z serwerem poczty elektronicznej.
Disaster Recovery >>>
To proces, który zapewnia, że w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej lub katastrofy (np. powodzi), organizacja będzie w stanie szybko i skutecznie przywrócić swoje systemy i dane do stanu sprzed awarii. Dzięki temu zminimalizujesz straty, które mogłyby wyniknąć z niedostępności danych lub systemów.
Szyfrowanie korespondencji / Cypher.dog >>>
Używasz poczty elektronicznej? Chronisz ją przed cyberatakami? Nie? To już czas zacząć! Narzędzie Emai Encryption zapewni Ci szyfrowanie wiadomości e-mail za pomocą jednego kliknięcia. Dzięki wtyczce Chrome i Edge dla Gmail i Outlook będziesz mógł szyfrować i odszyfrowywać pliki i wiadomości za pomocą dowolnego klienta sieci Web lub natywnego klienta poczty e-mail lub Slack, WeTransfer, Dysku Google lub dowolnej innej metody komunikacji.
Tylko Ty i autoryzowany odbiorca będą mieli dostęp do odszyfrowanej zawartości. Czas na pełną ochronę przed cyberatakami. Skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy!
Ochrona Sygnalistów / Sygnanet >>>
Jako przedsiębiorca z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia dla swoich pracowników. Dlatego też warto zadbać o ochronę sygnalistów w swojej firmie. To nie tylko obowiązek prawny, ale także szansa na poprawę bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz etyki biznesowej. Dzięki temu sygnaliści będą czuli się bezpieczni i wsparci, co pozytywnie wpłynie na ich zaangażowanie i wydajność w pracy. Poznaj Sygnanet – szyfrowany, poufny i prosty w obsłudze system do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów
i odbierz pakiet usług w cenie narzędzia: wzór procedury wewnętrznej i szkolenie edukacyjne dla pracowników.
Chcąc zapewnić wysoką jakość usług backupu trzeba trzymać z liderami w branży. Jakie zalety mają rozwiązania Veeam? Jak dobrać zakres licencji Veeam?
Veeam to producent rozwiązań do backupu, umożliwiających tworzenie i odzyskiwanie kopii zapasowych oraz zarządzanie danymi (w celu zapewnia ich ochrony, np. przed atakami ransomware). Veeam to rodzina produktów, a na każdy z tych produktów można wykupić oddzielną licencję. Co więcej, produkty obsługują różnorodne środowiska: chmurowe, fizyczne, wirtualne, SaaS i Kubernetes, co czyni Veeam rozwiązaniem uniwersalnym do tworzenia kopii zapasowych.
Są 2 sposoby licencjonowania rozwiązań Veeam. Pierwszy jest dla firm, które mają zasoby i chcą ponieść (dość wysoki) koszt jednorazowego zakupu licencji do swojej firmy. Wówczas zakup i obsługa wdrożeniowa, a także późniejsze wsparcie producenckie (pomocne chociażby przy wdrażaniu aktualizacji), jest przeprowadzane między klientem a firmą Veeam. Z tego rozwiązania korzystają raczej duzi gracze z zasobnym portfelem.
Drugi sposób to zakupienie usługi BaaS (Backup as a Service) u resellera Veeam. To rozwiązanie umożliwia korzystanie z licencji w rozliczeniu abonamentowym - płatność co miesiąc. Wysokość opłaty jest wyliczana na podstawie tzw. obciążeń, którym utworzono kopię zapasową. W przypadku maszyn (fizycznych lub wirtualnych) 1 maszyna = 1 licencja, natomiast dla aplikacji liczone jest to per użytkownik.
To rozwiązanie jest również wygodne z uwagi na fakt, że zakres obowiązków administratora sieci można outsourcować do partnera Veeam. Oczywiście, jeśli ten ma usługę wykonywania kopii zapasowej w swojej ofercie.
Może zabrzmi to jak truizm, ale Veeam zaspokaja wszystkie krytyczne potrzeby, jeśli chodzi zabezpieczenia przed utratą danych. Oczywiście dużo zależy od zakresu, jaki mają pokrywać kupowane licencje. Nie zmienia to faktu, że technologie Veeam pokrywają wiele obszarów: od tworzenia kopii zapasowych i późniejszego ich odzyskiwania (Veeam Backup&Replication), przez monitorowanie i analitykę (Veeam ONE), po orkiestrację* odzyskiwania po awarii czy zabezpieczenie danych przed zniszczeniem np. w wyniku ataku ransomware i malware.
Uwalnia zasoby. Veeam po odpowiednim skonfigurowaniu znakomitą większość czynności związanych z kopią bezpieczeństwa wykonuje automatycznie. Co więcej, jest on łatwy w obsłudze i można go elastycznie dostosować do potrzeb firmy. Innymi słowy, firma nie musi zmieniać strategii ochrony danych lub ponownie szkolić swoich specjalistów IT, gdy przykładowo trzeba dodać nowe urządzenie NAS lub zmienić pamięć masową w chmurze.
Aby móc dobrać odpowiedni zakres licencji Veeam, trzeba przede wszystkim zbadać potrzeby i możliwości klienta. Poniżej przytaczamy 5 najczęściej zadawanych pytań klientom, chcącym nabyć Veeam-a w modelu BaaS (Backup as a Service):
1. Co chcesz backupować i jaka jest tego liczba?
2. Do jakiego miejsca chcesz robić backup danych?
3. Jaką przestrzeń obecnie zajmują dane Twojej firmy (w TB)? A w przypadku planowanego wzrostu firmy również, jaką przestrzeń będą zajmować dane w niedalekiej przyszłości?
W każdej chmurze płaci się za przestrzeń danych. W chmurach publicznych dodatkowo płaci się za transfery danych (w zależności od dostawcy opłaty pobierane są za różne działania, np. tylko za pobranie lub tylko za wysyłanie). Warto zauważyć, że w chmurach publicznych opłaty za transfer są zaskakująco wysokie w porównaniu z opłatami za przestrzeń. Powinno być to brane pod uwagę przy wyborze magazynu danych na backup. W przypadku korzystania z chmury do backupu Engave opłata pobierana jest tylko za zużytą przestrzeń.
4. Jak często ma być wykonywana kopia zapasowa?
Za pomocą rozwiązań Veeam codziennie są wykonywane kopie danych z około 40 maszyn wirtualnych na lokalną przestrzeń dyskową, a stamtąd w celach archiwizacyjnych dodatkowo na taśmy i do prywatnej chmury Engave szyfrowaną transmisją – zgodnie z zasadą 3-2-1 dotyczącej wykonywania kopii zapasowej.
5. Jak długo ma być przechowywana kopia zapasowa?
Kopie zapasowe przechowujemy przez 14 dni. Możemy więc odzyskać wybraną zawartość konta z dowolnego okresu sprzed 1-14 dni. Możesz zgłosić się do naszego biura obsługi klienta z prośbą o odzyskanie utraconych plików.
Z powodu optymalizacji kosztów, klient szukał alternatywy do działającego systemu do backupu. Używany przez niego system był za bardzo rozbudowany, skomplikowany, a do tego miał mało przejrzysty interface.
Po zbadaniu potrzeb, specjaliści Engave zaproponowali rozwiązanie, które następnie wdrożono. Tutaj przeczytasz więcej nt. audytu infrastruktury IT
Na początku Engave wypożyczyło klientowi macierz dyskową, aby można było elastycznie wdrożyć nowy system backupu z zachowaniem archiwizacji poprzedniego systemu. Umożliwiło to klientowi szybkie rozszerzenie zasobów pamięci dyskowej o dodatkową przestrzeń na zasoby przechowywania danych backupowych. Po jakimś czasie klient zakupił nową macierz SSD do usprawnienia systemów lokalnych, a poprzednią macierz przeznaczył na repozytorium danych backupowych.
Co więcej, specjaliści Engave doradzili fizyczne rozdzielenie miejsc, gdzie miałyby być umieszczone serwery mające pełnić różne funkcje. I tak macierz przeznaczoną do backupu klient umieścił w oddzielnym budynku znajdującym się na terenie jego przedsiębiorstwa. Taki zabieg minimalizuje ryzyko utraty danych związanych, chociażby z pożarem.
Kolejną kwestią było pełne wdrożenie i konfiguracja rozwiązań Veeam Availability Suite w wersji Enterprise przez Engave. A obecnie pełna obsługa administracyjna IT i utrzymywanie – po stronie klienta nie ma administratora sieci.
Za pomocą rozwiązań Veeam codziennie są wykonywane kopie danych z około 40 maszyn wirtualnych na lokalną przestrzeń dyskową, a stamtąd w celach archiwizacyjnych dodatkowo na taśmy i do prywatnej chmury Engave szyfrowaną transmisją – zgodnie z zasadą 3-2-1 dotyczącej wykonywania kopii zapasowej.
Co więcej, dane z 13 notebooków należących do menedżerów wysokiego szczebla również są zabezpieczane w podobny sposób - backup na lokalną przestrzeń dyskową i taśmy.
Dzięki tym działaniom klient uzyskał pełne zabezpieczenie danych przed utratą w przypadku zaszyfrowania ransomware. Gdyby natomiast doszło do globalnej awarii jednej z lokalizacji, klient szybko może przywrócić systemy krytyczne zapewniające ciągłość działania.
Backup z języka angielskiego to kopia zapasowa lub kopia bezpieczeństwa. Wykonywana jest aby zabezpieczyć dane firmy przed ich utratą (lub dostaniem się w niepowołane ręce) oraz mieć źródło, z którego można te skopiowane informacje odzyskać. Sposoby wykonywania kopii zapasowej mogą być różne w zależności o potrzeb firmy oraz od tego jakie rodzaje kopii (pełny, przyrostowy czy różnicowy) są potrzebne firmie.
*Orkiestracja to spolszczenie angielskiego słowa orchestration, którego znaczenie wymaga szerokiego opisu. Orkiestracja polega na spajaniu działania całej infrastruktury IT, jej automatyzacji i późniejszym nadzorowaniu i zarządzaniu (w ujęciu jednego miejsca, z którego wszystko jest robione).