Nie takie nowe trendy technologiczne na ścieżce rozwoju do zmiany świata

„Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied"
Nie takie nowe trendy technologiczne na ścieżce rozwoju do zmiany świata

Technologie są wielkimi wygranymi ostatnich czasów. Ciągle też redefiniują to, w jaki sposób pracujemy, żyjemy i współdziałamy. W pierwszych miesiącach nowego roku wiele poświęca się im uwagi i prognozuje, które z nich zawojują kolejny sezon. Uznałam, że wystarczy tych predykcji i niniejszy artykuł poświęcam tym technologiom, które weszły już jakiś czas temu, ale które mają ogromną moc oddziaływania na powstawanie nowych, które staną się trendami nie tylko w 2023 roku.        

   Wraz z nadejściem stycznia nastąpił wysyp artykułów i wpisów dotyczących podsumowań poprzedniego roku i równie wiele prognoz i rankingów.  I to świetnie, bo widać, że cały świat wyraźnie czuje przyśpieszający puls innowacji. W tegorocznych propozycjach nadal zaszczytne miejsce zajmuje metawersum, mimo że pod koniec roku, to właśnie sztuczna inteligencja (AI) narobiła dużo zamieszania w odsłonie możliwości #CzatuGPT. Pomysłów jest tyle, ile redakcji, instytutów badawczych czy ekspertów w branży. Choć może przesadzam, bo część propozycji powiela się niemal w każdym zestawieniu. Mnie jednak najbardziej interesują te technologie, których losy są nam już dobrze znane, a które umożliwiają predykcję w obszarach optymalizacji zagrożeń biznesu i implikacji w dostarczaniu produktów - jednym słowem - te, które ułatwią prowadzenie biznesu w niepewnych czasach.        

Dlatego, niezależnie czy szukasz recepty na usprawnienie procesów biznesowych, redukcji kosztów, cyberbezpieczeństwa w cyfrowym świecie czy po prostu zmiany modelu biznesowego, poniżej znajdziesz moją złotą piątkę trendów technologicznych, którym będę się z największą ciekawością nadal przyglądać, bo mają dużą szansę na dalszą ewolucję.  A jak podaje Instytut Gartnera o ponad 5 proc., do 4,6 bln dolarów, urosną w 2023 r. globalne wydatki na technologie. Tak więc, dużo się będzie działo.  

     

1. Hiperautomatyzacja  

Automatyzacja rozgościła się u nas na dobre, a eksperci przestali już mówić o zwykłej automatyzacji i zaczęli używać określeń takich jak hiperautomatyzacja, „cyfrowa automatyzacja procesów” czy „inteligentna automatyzacja procesów. #Hiperautomatyzacja to nic innego jak wykorzystanie mix'u dostępnych nam już narzędzi z zakresu zrobotyzowanej automatyzacji (RPA), sztucznej inteligencji (AI), analityki danych (BI) czy uczenia maszynowego (ML) do stworzenia nowych, lepszych procesów we wszystkich obszarach życia społecznego i działalności biznesowej. Technologie automatyzacji poza biznesem wkraczają w codzienne życie na różne sposoby i większość z nas nawet tego nie zauważa. Autonomiczne obiekty, narzędzia do automatyzacji komunikacji, powiadomienia z inteligentnych domów to tylko kilka z brzegu przykładów tego, jak na co dzień je wykorzystujemy.  

Coraz większy wpływ automatyzacji na codzienność niesie za sobą liczne konsekwencje biznesowe i społeczne. Około połowa wszystkich istniejących prac może zostać zautomatyzowana w ciągu najbliższych kilku dekad. Automatyzacja procesów i wirtualizacja będą się z pewnością upowszechniać. McKinsey przewiduje, że „do 2025 r. ponad 50 miliardów urządzeń zostanie podłączonych do Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT)”. Gartner natomiast przewiduje, że do 2026 rynek oprogramowania umożliwiającego hiperautomatyzację osiągnie wartość ponad biliona dolarów. Rosnący popyt na automatyzację procesów skutkuje potrzebą nieuchronnego przejścia biznesu na jego cyfrową wersję. A symptomy takie jak niedobory kadr, rosnąca presja na podnoszenie wyników finansowych czy wyzwania związane z działalnością konkurencji tylko nasilają ten popyt.  

Ponadto zautomatyzowane procesy są spójne i podlegają kontroli, co może pomóc w ograniczeniu błędów i poprawie jakości. Według Deloitte może to również uwolnić moce przerobowe wykwalifikowanych i utalentowanych specjalistów technicznych. Dzięki temu będą mogli się skupić na zadaniach o wyższej wartości dodanej.  

Firmy, które już postawiły na automatyzację procesów, chwalą sobie też inne pozytywne efekty uboczne. Przede wszystkim cieszą się ze wzrostu wydajności i niższych kosztów pracy.  

2. Metawersum  

Proszę wybaczyć, nie mogłam tego trendu pominąć. Spopularyzowane dzięki powieści Snow Crash, Neala Stephensona z 1992 roku, metaverse odnosi się do zbioru wspólnych światów online, w których zbiegają się rzeczywistość fizyczna, rozszerzona i wirtualna. Ludzie mogą tu spędzać czas z przyjaciółmi, pracować, odwiedzać miejsca, kupować towary i usługi oraz brać udział w wydarzeniach. #Metaverse łączy różne światy online w jedną, bezproblemową całość. Coraz więcej osób skłania się do tego, by uznać go za kolejne stadium rozwoju internetu.  

Pierwsi twórcy metawersum, w tym artyści NFT, muzycy i firmy zajmujące się kryptowalutami, inwestują w cyfrowe kawałki ziemi w popularnych wirtualnych światach, takich jak Decentraland, Cryptovoxels i Sandbox, aby zaprezentować swoją pracę i zbudować wokół niej własne społeczności. Biznes używa już technologii metaverse do prowadzenia szkoleń i onboardingu, tworzenia wirtualnych przestrzeni biurowych - a trend ten przyspieszy jeszcze bardziej w 2023 roku. Rozwój metawersum będzie sprzyjać powstawaniu nowych zawodów, jak np. twórca spersonalizowanych awatarów, badacz metawersum. Oj, będzie się nadal dużo działo wokół tego tematu. Polecam trzymać rękę na pulsie.  

3. Przetwarzanie w Chmurze  

Rok 2023 musi być rokiem chmury. W ciągu ostatnich trzech lat #chmura obliczeniowa eksplodowała nie tylko pod wpływem rozwoju technologii, także dlatego, że organizacje stały się wirtualne i zaczęły skupiać się na dostarczaniu usług cyfrowych. Nie było innego wyjścia – tradycyjne miejsca pracy przestały być już definiowane przez budynki biurowe, a pandemia ograniczyła znacząco wiele tradycyjnych biznesów i wybór strategii przetrwania sprowadzał się najczęściej do pytania: być albo nie być. Ci, którzy postanowili nie znikać z rynku, wiele procesów musieli przenieść do chmury obliczeniowej.  

Technologie Internetu Rzeczy #IoT, sztucznej inteligencji #AI i uczenia maszynowego #LM są na wprost łączone z chmurą obliczeniową. Zaawansowana analityka i komunikacja maszyn z maszynami wymaga integracji z usługami chmurowymi na wielu wymiarach. To właśnie dzięki rosnącym możliwościom chmury obliczeniowej w połączeniu ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym doświadczamy w użytkowaniu zupełnie nowe rozwiązania – czego przykładem są np. produkty firmy OpenAI z Chatem GPT na czele. Tak modne obecnie platformy low-code, no-code są udostępniane również w chmurze. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że w 2023 roku przetwarzanie danych w chmurze będzie już powszechne, będzie też szybsze i dostępne na wielu urządzeniach.  

Coraz więcej firm z różnych branż w ciągu najbliższych 18–24 miesięcy, zacznie się przekonywać co do możliwości, jakie oferują im technologie chmurowe. Rosnące zainteresowanie ze strony biznesu przełoży się na wzrost wartości tego rynku do 640 miliardów dolarów w 2026 roku, jak przewiduje Deloitte w swoim raporcie nt. trendów technologicznych. Nowa norma wymaga od przedsiębiorstw zdolności szybkiego skalowania w górę lub w dół, w czym chmura odgrywa ważną rolę.  

4. Bezpieczeństwo: CyberAI  

Megatrendem, który utrzymuje się od kilku lat są dane. Dzięki analizie danych wykorzystujemy zdobytą wiedzę do zwiększenia efektywność biznesu i bezbłędnego dopasowania oferty do potrzeb naszych klientów. To wszystko sprawia, że dane stały się walutą i intratnym biznesem dla cyber złodziei. Proporcjonalnie do rozwoju technologii, wzrasta ilość cyber zagrożeń. Dlatego bezpieczeństwo dostępu do danych to jedno z największych wyzwań współczesnego świata.  

Koszty cyberprzestępczości wciąż rosną. Szacuje się, że   do 2025 r. wzrosną do 10,5 miliardów dolarów (dla porównania w 2015 roku wynosiły 3 mld dolarów). Z kolei analitycy Juniper Research przewidują, że globalne wydatki przedsiębiorstw na cyberbezpieczeństwo wzrosną do ponad 226 mld dol. w 2027 r.

Dlatego coraz częściej słychać głosy, że do walki z cyberprzestęczością angażuje się sztuczną inteligencję. Jej możliwości wynikające ze zdolności szybkiego uczenia się i wykrywania nowych wzorców mogą przyspieszyć reagowanie i powstrzymywanie cyberzagrożeń. A ponieważ samo wykrywanie złośliwego kodu już nie wystarcza, aby zwalczyć wyrafinowane metody ataków niezbędne są inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji (AI) i uczenie maszynowe (LM) – ponieważ to te technologie sprawią, że możliwe będzie przewidywanie a co za tym idzie zapobieganie atakom. To pozwoli przy okazji odciążyć analityków centrów operacji bezpieczeństwa i umożliwi im większą proaktywność.  

Jednym ze sposobów budowania bezpiecznej infrastruktury jest też wykorzystanie technologii księgi rozproszonej, takiej jak #blokchain, co prowadzi do kolejnego trendu, który nie da o sobie zapomnieć w 2023 roku.  

5. Blokchain i DLT  

Blockchain i inne technologie rozproszonego rejestru #DLT zmieniają charakter prowadzenia działalności i pomagają firmom zmienić sposób zarządzania aktywami materialnymi i cyfrowymi. Chociaż obecnie najpopularniejszym przypadkiem użycia blokchain są kryptowaluty, technologia ta może być również wykorzystywana do śledzenia wszelkiego rodzaju aktywów – od domów po grunty, a nawet patenty. Daje to jej potencjał do wprowadzenia zakłóceń niemalże w każdym sektorze. Przyznać jednak trzeba, że w wykorzystaniu platform blockchain i DLT przoduje branża usług finansowych, a to za sprawą tego, że umożliwiają one bezpieczniejsze, bardziej wydajne transakcje. Na przykład firmy te skłaniają się do tworzenia bardziej zdecentralizowanych produktów i usług. W tej chwili większość rzeczy przechowujemy w chmurze, ale jeśli zdecentralizujemy przechowywanie danych i zaszyfrujemy je za pomocą łańcucha bloków, nasze informacje będą nie tylko bezpieczniejsze, ale będziemy mieli innowacyjne sposoby uzyskiwania do nich dostępu, będziemy je mogli też łatwiej analizować.  

   ***  

To moja piątka nie takich nowych trendów na 2023 roku, choć nie ukrywam, że tematów do śledzenia będzie o wiele, wiele więcej. Dużo się dzieje w obszarach takich jak inżynieria starzenia, czyste technologie (clean tech) czy biorewolucja. Liczę jednak na to, że wymienione przeze mnie technologie będą się nadal rozwijać i wpłyną pozytywnie na biznes. Na przełomie 2020 - 2022 r. widzieliśmy, jak wiele trendów technologicznych przyspieszyło w odpowiedzi na pandemię. Jeśli ostatnie lata czegoś dowiodły, to tego, że świat musi szybko dostosować się do zmienności i złożoności otoczenia. Technologie w tym bywają pomocne i coraz częściej niezbędne.  

Pamiętajmy, że to od nas zależy, czy sięgniemy po wybrane rozwiązania, co z nich uczynimy, jak je wykorzystamy. Niech przy codziennych technologicznych wyborach wybrzmiewa w głowach cytat z „Bomby megabitowej” Stanisława Lema: „Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied”. Jak sobie pościelimy, tak się wyśpimy, drodzy Państwo. Życzę wyłącznie mądrych decyzji technologicznych!  

Podziel się tą publikacją z innymi!
Tagi:
No items found.

POPULARNE W TEJ DZIEDZINIE

No items found.
No items found.
No items found.
engave-Dostarczamy-kompleksowe-rozwiazania technologiczne-dla-biznesu

POROZMAWIAJMY!

Jesteśmy gotowi by słuchać, odkrywać, wprowadzać innowacje
Imię i Nazwisko
Email
Numer Telefonu
Twoja Firma
Wiadomość
Dziękujemy za kontakt! Ktoś z nas skontaktuje się z Tobą jak najszybciej.
Miłego dnia! :)
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz!
engave-Dostarczamy-kompleksowe-rozwiazania technologiczne-dla-biznesu
Informacja Cookies
Na naszej stronie internetowej www.engave.pl wykorzystujemy pliki cookies. Klikając „Akceptuję wszystkie”, wyrażasz zgodę na instalację wszystkich plików cookies oraz przetwarzanie Twoich danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie. Administratorem Twoich danych osobowych jest Engave Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Czarodzieja 16, 03-116 Warszawa. Twoje dane osobowe mogą być także przetwarzane przez strony trzecie.

Klikając „Wyłącznie niezbędne cookies”, umożliwiasz funkcjonowanie strony internetowej. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach znajduje się w naszej Polityce Prywatności Serwisu i Polityce Plików Cookies.
Szczegóły
Akceptuj Wszystkie
engave-Dostarczamy-kompleksowe-rozwiazania technologiczne-dla-biznesu
Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO DIGITALIZATORA,
A NIC CI NIE UMKNIE!

Dziękujemy! Twoja subskrybcja została przyjęta!
Ups! Coś poszło nie tak, spróbuj jeszcze raz!