Zagrożenia i metody ochrony przed Ransomware

Czym jest ransomware i jak działa? Odkryj skuteczne metody ochrony przed atakiem i unikaj utraty danych!
July 1, 2024
Zagrożenia i metody ochrony przed Ransomware

Ransomware: co to jest i jak działa? Ochrona przed atakiem

Ransomware to wirus, który stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Szyfruje pliki na komputerze ofiary, uniemożliwiając dostęp do nich, a następnie żąda okupu za ich odblokowanie. W tym artykule przedstawimy szczegółowy przegląd tego zagrożenia, omówimy mechanizmy działania ransomware oraz przedstawimy skuteczne strategie ochrony przed atakami.

Ransomware Co to jest i jak działa?

Wyobraź sobie, że nagle tracisz dostęp do wszystkich swoich plików. Dokumenty, zdjęcia, projekty – wszystko zaszyfrowane. Na ekranie widzisz tylko komunikat: "Zapłać okup, aby odzyskać swoje dane." To właśnie ransomware, jeden z najgroźniejszych typów złośliwego oprogramowania, który potrafi wyrządzić ogromne szkody w zaledwie kilka chwil.

Co to jest ransomware?

Ransomware, czyli oprogramowanie wymuszające okup, to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do plików poprzez ich szyfrowanie. Sprawcy żądają okupu za klucz deszyfrujący. Ransomware działa jak cyfrowy terrorysta, przejmując kontrolę nad Twoimi danymi i żądając za nie okupu. To jakby ktoś włamał się do Twojego domu, zamknął wszystkie drzwi na nowe zamki i kazał Ci zapłacić, żeby je otworzyć.

Ransomware działa w kilku etapach. Najpierw, wnika do systemu – często przez zainfekowane załączniki e-mailowe, złośliwe linki lub luki w zabezpieczeniach oprogramowania. Kiedy już dostanie się do środka, zaczyna szyfrować pliki na dysku twardym, uniemożliwiając dostęp do nich. W momencie, gdy wszystkie pliki są już zaszyfrowane, na ekranie pojawia się komunikat z żądaniem okupu – zazwyczaj w formie kryptowaluty, co utrudnia śledzenie przestępców.

Dlaczego ransomware jest tak niebezpieczny?

To szczególnie groźny typ wirusa, ponieważ nie tylko blokuje dostęp do ważnych danych, ale również zmusza ofiary do płacenia okupu. W przeciwieństwie do innych wirusów, które mogą usuwać pliki lub kraść informacje, ransomware przejmuje kontrolę nad Twoimi plikami i wykorzystuje je jako zakładników. Co gorsza, nawet jeśli zapłacisz okup, nie ma gwarancji, że odzyskasz swoje dane. Cyberprzestępcy mogą zniknąć z pieniędzmi, pozostawiając Cię z zaszyfrowanymi plikami.

Ransomware to nie tylko problem techniczny, ale także emocjonalny i finansowy koszmar. Strata dostępu do ważnych dokumentów, zdjęć z wakacji czy danych finansowych może być nieodwracalna. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ransomware i jak można się przed nim bronić.

Zachowania oprogramowania ransomware: szyfrowanie plików i wymuszanie okupu

Wyobraź sobie, że otwierasz e-mail od rzekomego znajomego lub współpracownika. Klikasz na załącznik, myśląc, że to ważny dokument. I wtedy zaczyna się horror. Twój komputer nagle staje się ofiarą ransomware.

Jak zaczyna się atak?

Proces działania ransomware rozpoczyna się od infekcji komputera. Zwykle dzieje się to poprzez otwarcie zainfekowanego załącznika e-mailowego lub kliknięcie na złośliwy link. Te metody są jak pułapki – wyglądają niewinnie, ale w rzeczywistości są pełne zagrożeń.

Szyfrowanie plików

Kiedy ransomware już znajdzie się na Twoim komputerze, zaczyna działać błyskawicznie. Szyfruje pliki na dysku, co oznacza, że stają się one nieczytelne bez odpowiedniego klucza deszyfrującego. Twoje dokumenty, zdjęcia, filmy – wszystko zostaje zamknięte w cyfrowej klatce. Nie masz do nich dostępu, a jedyną wskazówką, co się stało, jest komunikat, który pojawia się na ekranie.

Żądanie okupu

Po zaszyfrowaniu plików ransomware wyświetla wiadomość z żądaniem okupu. Najczęściej przestępcy żądają płatności w kryptowalutach, takich jak Bitcoin, które są trudniejsze do śledzenia. Żądanie okupu jest jak list od porywacza – masz zapłacić, aby odzyskać swoje dane. Ale uwaga: płacenie okupu nie zawsze gwarantuje, że dane zostaną odzyskane. Przestępcy mogą zniknąć z Twoimi pieniędzmi, nie dając Ci klucza deszyfrującego.

Ransomware – co oznacza dla ofiar?

Bycie ofiarą ransomware to nie tylko techniczny problem. To prawdziwy koszmar. Ofiary często tracą dostęp do swoich najcenniejszych danych. Wyobraź sobie utratę wszystkich dokumentów, zdjęć z wakacji, ważnych notatek. To jakby ktoś zamknął Ci drzwi do własnego domu i zażądał okupu za klucz.

Konsekwencje finansowe i emocjonalne

Konsekwencje ataku ransomware są poważne. Finansowo, płacenie okupu może być bardzo kosztowne. Ale nawet jeśli zdecydujesz się zapłacić, nie ma gwarancji, że odzyskasz swoje pliki. Przestępcy mogą zażądać więcej pieniędzy lub po prostu nie dostarczyć klucza deszyfrującego. Emocjonalnie, takie doświadczenie jest niezwykle stresujące. Wielu ludzi opisuje swoje doświadczenia jako traumatyczne, pełne lęku i bezradności.

Jak działa ransomware: od infekcji do blokady systemu

Proces infekcji ransomware zwykle zaczyna się od jednego kliknięcia. Otwierasz zainfekowany załącznik lub klikasz na link, który wydaje się bezpieczny. I wtedy zaczyna się dramat.

Instalacja i szyfrowanie

Ransomware instaluje się na Twoim komputerze niemal natychmiast. Następnie zaczyna szyfrować pliki, blokując do nich dostęp. Wkrótce potem, oprogramowanie przejmuje kontrolę nad systemem i wyświetla komunikat z żądaniem okupu.

Decyzja: zapłacić okup czy nie?

W tym momencie stajesz przed trudnym wyborem. Czy zapłacić okup, ryzykując, że i tak nie odzyskasz danych? Czy spróbować innych metod odzyskania plików, takich jak korzystanie z kopii zapasowych lub skontaktowanie się z ekspertami od odzyskiwania danych? Każda z tych opcji ma swoje ryzyko i koszty.

Decyzja nie jest łatwa. Ale najważniejsze jest, aby działać szybko i nie wpadać w panikę. Właściwe zabezpieczenia i świadomość mogą pomóc zminimalizować ryzyko i skutki ataku ransomware.

Historia ataków typu ransomware

WannaCry, CryptoLocker i inne. Przykłady Ransomware.

Rok 2017 zapisał się w historii cyberbezpieczeństwa z powodu ataku ransomware, który sparaliżował cały świat. WannaCry. Setki tysięcy komputerów padły ofiarą tego ataku. WannaCry wykorzystywał lukę w systemie Windows, szyfrując pliki i żądając okupu w Bitcoinach. W jednym momencie, szpitale, firmy i instytucje publiczne na całym świecie stanęły przed groźbą utraty danych.

Ale WannaCry to tylko jeden z wielu przypadków. W 2013 roku pojawił się CryptoLocker. To złośliwe oprogramowanie infekowało komputery poprzez załączniki e-mailowe, szyfrując pliki i żądając okupu. W odróżnieniu od WannaCry, CryptoLocker był bardziej skoncentrowany na indywidualnych użytkownikach i małych firmach. Ofiary tego ataku często opisywały go jako doświadczenie pełne bezradności i strachu.

Oprócz WannaCry i CryptoLocker, świat doświadczył również innych poważnych ataków ransomware, takich jak Petya, NotPetya, Bad Rabbit czy Ryuk. Każdy z tych ataków wniósł coś nowego do metod działania ransomware, pokazując, jak nieustannie ewoluują te zagrożenia.

Ransomware w polskim kontekście: CSIRT NASK raport

Nie tylko globalne instytucje i przedsiębiorstwa padły ofiarą ransomware. Polska również nie jest wolna od tego zagrożenia. Według raportu CSIRT NASK, ataki ransomware w Polsce stają się coraz bardziej powszechne. Dotykają zarówno indywidualnych użytkowników, jak i instytucje publiczne oraz przedsiębiorstwa.

Raport podkreśla, że kluczowe w walce z ransomware jest edukacja i świadomość użytkowników. Znajomość potencjalnych zagrożeń i stosowanie odpowiednich zabezpieczeń może znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji. Przypadki ransomware w Polsce pokazują, jak ważne jest ciągłe aktualizowanie wiedzy na temat zagrożeń cybernetycznych oraz stosowanie zaawansowanych narzędzi ochronnych.

Ewolucja ransomware: od prostych trojanów do zaawansowanych ataków

Początki ransomware sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to pojawił się reveton trojan, który blokował dostęp do komputera i żądał okupu. Od tamtej pory, ransomware trojan ewoluował, stając się coraz bardziej zaawansowany. Współczesne ataki ransomware wykorzystują różne metody infekcji, takie jak phishing, exploit kits czy trojan malware, a także coraz częściej korzystają z luk w oprogramowaniu czy systemach operacyjnych.

Wraz z ewolucją ransomware, rosła również świadomość społeczna na temat tego zagrożenia, co przyczyniło się do opracowania skuteczniejszych metod ochrony przed atakami tego typu. Mimo to, ransomware wciąż stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników na całym świecie, a jego historia pokazuje, że cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów na wykorzystanie tego rodzaju ataków.

Typy ataków ransomware i ich cechy charakterystyczne

Ransomware to nie tylko jedna forma złośliwego oprogramowania. Ewoluując, przybiera różne kształty i metody działania, co sprawia, że walka z nim jest trudniejsza. W tej części przyjrzymy się najpowszechniejszym typom ransomware i ich cechom charakterystycznym.

Różne formy ransomware: trojany, phishing, mobile ransomware

Ataki z wykorzystaniem ransomware mogą przybierać różne formy, a każda z nich ma swoje specyficzne cechy i metody infekcji.

Trojany ransomware: Te złośliwe programy często udają legalne aplikacje, co sprawia, że łatwo wprowadzić je na komputer ofiary. Użytkownik myśli, że instaluje coś użytecznego, ale w rzeczywistości instaluje wirusa. Przykładem jest CryptoLocker. Po zainstalowaniu, trojan zaczyna szyfrować pliki na dysku twardym, uniemożliwiając dostęp do nich i żądając okupu za ich odblokowanie.

Phishing ransomware: Ten typ ataku polega na wysyłaniu fałszywych e-maili, które wyglądają jak wiadomości od zaufanych źródeł. E-maile te zawierają zainfekowane załączniki lub linki, które prowadzą do infekcji ransomware. Ofiara, myśląc, że otwiera bezpieczny dokument, w rzeczywistości uruchamia złośliwe oprogramowanie. Jest to jedna z najczęstszych metod infekcji, ponieważ ludzie często nie są świadomi zagrożeń związanych z otwieraniem podejrzanych e-maili.

Mobile ransomware: Wraz z rosnącą popularnością smartfonów i tabletów, cyberprzestępcy zaczęli celować również w te urządzenia. Mobile ransomware infekuje urządzenia mobilne, blokując dostęp do systemu lub szyfrując pliki. Użytkownik otrzymuje wiadomość z żądaniem okupu, zwykle w formie płatności mobilnej lub kryptowaluty. Mobile ransomware jest szczególnie groźny, ponieważ wiele osób przechowuje na swoich telefonach wrażliwe dane, takie jak zdjęcia, kontakty czy hasła.

Charakterystyka ataków ransomware

Każdy typ ransomware ma swoje specyficzne cechy, które różnią się w zależności od metody infekcji i platformy, na której działa. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe omówienie cech charakterystycznych każdego z typów:

Trojany ransomware:

 • Metoda infekcji: Instalacja złośliwego oprogramowania podszywającego się pod legalne aplikacje.
 • Cel: Szyfrowanie plików na dysku twardym.
 • Przykład: CryptoLocker.
 • Skutek: Zablokowanie dostępu do plików i żądanie okupu.

Phishing ransomware:

 • Metoda infekcji: Fałszywe e-maile z zainfekowanymi załącznikami lub linkami.
 • Cel: Zainfekowanie komputera i szyfrowanie plików.
 • Przykład: E-maile z załącznikami, które wydają się pochodzić od zaufanych źródeł.
 • Skutek: Szyfrowanie plików i wyświetlanie komunikatu z żądaniem okupu.

Mobile ransomware:

 • Metoda infekcji: Aplikacje mobilne pobrane z niezaufanych źródeł lub złośliwe linki.
 • Cel: Blokowanie dostępu do urządzenia mobilnego lub szyfrowanie plików na nim.
 • Przykład: Aplikacje, które obiecują dodatkowe funkcje, ale w rzeczywistości infekują urządzenie.
 • Skutek: Zablokowanie dostępu do urządzenia i żądanie okupu za jego odblokowanie.

Jak widać, niezależnie od formy, wszystkie mają jeden cel: zablokować dostęp do Twoich danych i wymusić okup. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym tych zagrożeń i stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak aktualizacje oprogramowania, silne hasła i ostrożność przy otwieraniu załączników e-mailowych.

Ransomware na różne platformy: komputery, telefony, Mac

Ransomware na komórkę oraz ransomware na Maca to przykłady ataków, które są specyficzne dla określonych platform. Chociaż większość ataków ransomware skierowana jest na komputery z systemem Windows, cyberprzestępcy coraz częściej atakują również inne platformy, takie jak:

 • Telefony komórkowe - ransomware na komórkę może infekować zarówno systemy Android, jak i iOS, choć ataki na Androida są znacznie częstsze ze względu na większą liczbę użytkowników i mniejsze zabezpieczenia.
 • Mac - choć systemy macOS są uważane za bardziej odporne na ataki ransomware, istnieją przypadki, gdy ransomware na Maca infekował komputery Apple. Przykładem takiego ataku jest KeRanger.

W związku z tym, warto pamiętać, że żadna platforma nie jest całkowicie odporna na ataki ransomware, a odpowiednie zabezpieczenia są kluczowe dla ochrony danych na każdym urządzeniu.

Ransomware as a service: Cyberprzestępczość w modelu abonamentowym

Ransomware as a service (RaaS) to nowy, niepokojący trend w cyberprzestępczości, który działa na zasadzie abonamentu. Zamiast samodzielnie tworzyć złośliwe oprogramowanie, cyberprzestępcy mogą teraz po prostu "wypożyczyć" gotowy ransomware od specjalistów. To jak zamówienie pizzy z dostawą do domu – tylko zamiast jedzenia, dostajesz narzędzie do cyfrowego szantażu.

Usługa Ransomware

To proste: twórcy ransomware udostępniają swoje "dzieło" innym przestępcom za opłatą lub procent od zysków. Dzięki temu, nawet amatorzy bez większej wiedzy technicznej mogą przeprowadzać ataki ransomware, siejąc spustoszenie w sieci. To tak, jakby dać broń małpie – efekt może być katastrofalny.

Dlaczego RaaS to problem?

RaaS sprawia, że ataki ransomware stają się jeszcze bardziej powszechne i trudniejsze do zwalczenia. To jak epidemia, która rozprzestrzenia się z prędkością światła, infekując kolejne ofiary. A co gorsza, twórcy RaaS ciągle udoskonalają swoje narzędzia, czyniąc je jeszcze bardziej wyrafinowanymi i trudnymi do wykrycia.

Jak zapobiegać infekcji ransomware?

Zapobieganie ransomware jest kluczowe dla ochrony danych i uniknięcia kosztownych konsekwencji związanych z utratą dostępu do plików. W tej sekcji omówimy metody, które pomogą uniknąć infekcji ransomware oraz zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

Zabezpieczenia ransomware: programy antywirusowe i aktualizacja oprogramowania

Podstawą ochrony ransomwareprogramy antywirusowe, które skanują komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i blokują próby infekcji. Ważne jest, aby regularnie aktualizować program antywirusowy, aby mógł rozpoznawać i zwalczać najnowsze zagrożenia.

Równie istotna jest aktualizacja oprogramowania na komputerze, w tym systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej oraz innych aplikacji. Aktualizacje te często zawierają łatki bezpieczeństwa, które naprawiają luki, przez które ransomware może dostać się do systemu. Dlatego warto włączyć automatyczne aktualizacje, aby system był zawsze chroniony.

Jak się zabezpieczyć przed złośliwym oprogramowaniem?

Oto najlepsze praktyki, które pomogą w zapobieganiu atakom ransomware:

 • Nie otwieraj podejrzanych załączników ani linków w e-mailach, zwłaszcza jeśli pochodzą od nieznanych nadawców.
 • Unikaj wchodzenia na niebezpieczne strony internetowe, które mogą być zainfekowane ransomware.
 • Używaj silnych haseł i dwuetapowego uwierzytelniania, aby utrudnić cyberprzestępcom dostęp do kont.
 • Regularnie wykonuj kopie zapasowe danych, aby w razie infekcji móc przywrócić pliki bez płacenia okupu.
 • Edukuj się na temat zagrożeń związanych z ransomware i bądź świadomy najnowszych trendów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Kopie zapasowe jako metoda ochrony przed ransomware

Tworzenie kopii zapasowych danych jest jednym z najważniejszych elementów ochrony przed ransomware. Dzięki kopiom zapasowym, nawet jeśli dojdzie do infekcji, można przywrócić dane bez konieczności płacenia okupu. Oto kilka wskazówek dotyczących tworzenia kopii zapasowych:

 • Wykonuj kopie zapasowe regularnie, np. co tydzień lub co miesiąc, w zależności od potrzeb.
 • Przechowuj kopie zapasowe na zewnętrznym nośniku, takim jak dysk twardy, lub w chmurze.
 • Sprawdzaj, czy kopie zapasowe są aktualne i czy można z nich przywrócić dane.
 • Zabezpiecz kopie zapasowe hasłem, aby cyberprzestępcy nie mogli ich zaszyfrować.

Stosując się do powyższych zasad, można znacznie zwiększyć swoją ochronę przed ransomware i uniknąć kosztownych konsekwencji związanych z utratą dostępu do danych.

Cyfrowy bunkier: Ochrona organizacji przed oprogramowaniem Ransomware

Co to jest cyfrowy bunkier?

To jak superbezpieczny sejf, tylko w świecie cyfrowym. To specjalne miejsce, gdzie przechowujesz kopie swoich najważniejszych plików – dokumentów, zdjęć, baz danych. Bunkier jest odcięty od internetu i reszty Twojego komputera, więc ransomware nie może się do niego dostać.

Jak działa cyfrowy bunkier?

 1. Robisz kopię zapasową: Regularnie kopiujesz swoje ważne pliki do bunkra.
 2. Bunkier skanuje pliki: Zanim pliki trafią do bunkra, są dokładnie sprawdzane, czy nie zawierają wirusów czy innych zagrożeń.
 3. Bunkier przechowuje wiele wersji: Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz cofnąć się do starszej wersji pliku, sprzed ataku ransomware.
 4. Bunkier jest chroniony: Tylko Ty masz dostęp do bunkra, dzięki czemu Twoje pliki są bezpieczne.

Dlaczego warto mieć cyfrowy bunkier?

 • Ochrona przed ransomware: Nawet jeśli ransomware zaatakuje Twój komputer, Twoje pliki w bunkrze będą bezpieczne.
 • Spokój ducha: Masz pewność, że Twoje dane są chronione przed utratą.
 • Szybkie odzyskiwanie: W razie potrzeby możesz szybko przywrócić swoje pliki z bunkra.

Co zrobić, gdy jesteś ofiarą ataku ransomware?

Celem ataków ransomware jest zablokowanie dostępu do danych ofiary i wymuszenie okupu za ich odblokowanie. Jeśli padłeś ofiara ataku tego typu, ważne jest, aby wiedzieć, jak reagować i jakie kroki podjąć, aby zminimalizować straty. W tej sekcji omówimy, jak usunąć ransomware, odzyskać dostęp do systemu oraz jakie są możliwości odzyskiwania danych po ataku.

Jak usunąć ransomware i odzyskać dostęp do systemu?

Po zainfekowaniu komputera oprogramowaniem ransomware, pierwszym krokiem jest próba jego usunięcia. Proces ten może być skomplikowany, ale istnieje kilka metod, które mogą pomóc:

 • Uruchom komputer w trybie awaryjnym, aby ograniczyć działanie ransomware.
 • Użyj zaawansowanego programu antywirusowego, który jest w stanie wykryć i usunąć ransomware.
 • Skorzystaj z narzędzi do usuwania ransomware, które są dostępne online i opracowane specjalnie do walki z konkretnymi rodzajami tego złośliwego oprogramowania.

Po usunięciu ransomware, można spróbować odzyskać dostęp do systemu, np. poprzez przywrócenie systemu do stanu sprzed infekcji lub korzystając z kopii zapasowych danych.

Odzyskiwanie danych po ataku ransomware

Odzyskiwanie danych po ataku ransomware może być trudne, ale istnieje kilka metod, które mogą pomóc:

 • Skorzystaj z data recovery - specjalistycznych narzędzi do odzyskiwania danych, które mogą pomóc w przywróceniu usuniętych lub zaszyfrowanych plików.
 • Jeśli masz kopie zapasowe danych, przywróć je, aby odzyskać utracone pliki.
 • W niektórych przypadkach istnieją darmowe dekryptory, które mogą pomóc w odblokowaniu zaszyfrowanych plików. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze są one skuteczne i mogą nie działać dla wszystkich rodzajów ransomware.

Warto zaznaczyć, że odzyskiwanie danych po ataku ransomware nie zawsze jest możliwe, dlatego tak ważne jest stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak regularne tworzenie kopii zapasowych danych.

Czy zapłacić okup? Dylematy ofiar ransomware

W sytuacji, gdy padło się ofiarą ataku ransomware, jednym z dylematów jest decyzja, czy zapłacić okup czy nie. Płacenie okupu może wydawać się szybkim rozwiązaniem, jednak warto wziąć pod uwagę następujące konsekwencje:

 • Płacenie okupu finansuje działalność cyberprzestępców i zachęca ich do dalszych ataków.
 • Nie ma gwarancji, że po zapłaceniu okupu dane zostaną rzeczywiście odblokowane.
 • W niektórych przypadkach cyberprzestępcy żądają dodatkowych płatności lub próbują wykorzystać dane ofiary w innych celach.

Z tego powodu eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa zazwyczaj zalecają, aby nie płacić okupu i skupić się na próbach odzyskania danych oraz zabezpieczeniu systemu przed kolejnymi atakami.

Podsumowując, ransomware stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych. Kluczem do ochrony przed tym rodzajem ataków jest stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych oraz regularne tworzenie kopii zapasowych danych. W przypadku infekcji ważne jest również szybkie i odpowiednie reagowanie, aby zminimalizować straty.

July 1, 2024
Podziel się tą publikacją z innymi!

POPULARNE W TEJ DZIEDZINIE

preview-image
Cyberbezpieczeństwo
Bunkier Cyfrowy: zaawansowane zabezpieczenie danych dla Twojej firmy, zapewniające ochronę przed utratą i nieautoryzowanym dostępem.
preview-image
Cyberbezpieczeństwo
Poznaj kluczowe zmiany w Dyrektywie NIS 2, która jest istotnym ulepszeniem legislacji UE w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
preview-image
Cyberbezpieczeństwo
Czym dokładnie jest wprowadzona w 2023 roku dyrektywa NIS 2? Jakie zmiany wprowadza i jakie obowiązki nakłada na operatorów usług kluczowych?
engave-Dostarczamy-kompleksowe-rozwiazania technologiczne-dla-biznesu

POROZMAWIAJMY!

Jesteśmy gotowi by słuchać, odkrywać, wprowadzać innowacje
Imię i Nazwisko
Email
Numer Telefonu
Twoja Firma
Wiadomość
Dziękujemy za kontakt! Ktoś z nas skontaktuje się z Tobą jak najszybciej.
Miłego dnia! :)
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz!
engave-Dostarczamy-kompleksowe-rozwiazania technologiczne-dla-biznesu
Informacja Cookies
Na naszej stronie internetowej www.engave.pl wykorzystujemy pliki cookies. Klikając „Akceptuję wszystkie”, wyrażasz zgodę na instalację wszystkich plików cookies oraz przetwarzanie Twoich danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie. Administratorem Twoich danych osobowych jest Engave Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Czarodzieja 16, 03-116 Warszawa. Twoje dane osobowe mogą być także przetwarzane przez strony trzecie.

Klikając „Wyłącznie niezbędne cookies”, umożliwiasz funkcjonowanie strony internetowej. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach znajduje się w naszej Polityce Prywatności Serwisu i Polityce Plików Cookies.
Szczegóły
Akceptuj Wszystkie
engave-Dostarczamy-kompleksowe-rozwiazania technologiczne-dla-biznesu
Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO DIGITALIZATORA,
A NIC CI NIE UMKNIE!

Dziękujemy! Twoja subskrybcja została przyjęta!
Ups! Coś poszło nie tak, spróbuj jeszcze raz!